Wywiad z Prezesem GD Poland i Przewodniczącym Chińsko-Polskiej Izby Gospodarczej
AktualnościWiadomości
1 lutego 2021
Han Baohua (prezes GD Poland i Przewodniczący Chińsko-Polskiej Izby Gospodarczej)
Opowiedz nam o Polsko-Chińskiej Izbie Gospodarczej. Jakie usługi możecie zaoferować polskim i chińskim firmom?
Chińsko-Polska Izba Gospodarcza powstała w styczniu 2018, z inicjatywy chińskich oraz polskich przedsiębiorców. Odpowiadamy na zacieśniającą się współpracę między Polską a Chinami, a w szczególności na potrzeby co roku zwiększającej się wymiany handlowej dóbr i usług. Na ten moment Izba łączy ponad 100 przedsiębiorstw, doradzając i dostarczając pomoc prawną i biznesową przy rozwoju polskich firm w Chinach oraz chińskich firm w Polsce. Inicjatywa Pasa i Szlaku sprawiła, że Polska przyciąga coraz więcej zagranicznych inwestorów, Izba wspiera więc inwestorów zagranicznych, nieznających polskiego prawa i sytuacji biznesowej, w stawianiu pierwszych kroków na polskim rynku. Ponadto, CIGPL chętnie angażuje się w projekty kulturalne, promujące i przybliżające obyczaje i kulturę prawną obojga państw.
Jak na współpracę między Polską a Chinami wpłynęła pandemia koronawirusa?
Pomimo globalnego spowolnienia, odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost importu polskich produktów do Chin. Coraz więcej chińskich konsumentów kojarzy i docenia jakość polskich produktów, szczególnie żywności. Polski gigant paliwowy, PKN Orlen, zadeklarował wejście na chiński rynek ze spółką Orlen China. Jednocześnie Chiny były pierwszą gospodarką świata, która podniosła się po pandemii. Przy spadkach na prawie całym świecie, Chiny jako jeden z niewielu krajów odnotowały wzrost zagranicznych inwestycji. Pandemia zachęciła więc chińskie firmy do ekspansji na europejskim rynku, co widać także w Polsce.
Jak – Twoim zdaniem – będzie wyglądał 2021 rok?
W języku chińskim, słowo „kryzys” składa się z dwóch znaków – „niebezpieczeństwo” i „okazja”. Każde wyzwanie, któremu stawiamy czoło, daje nam nowe możliwości rozwoju. Nie tracimy więc optymizmu. Chinom udało się zwalczyć epidemię i w nowy rok wchodzimy z nadzieją, że uda się to osiągnąć na całym świecie. Zmiany gospodarcze i społeczne na pewno wpłyną na to, gdzie, w co i jak będzie się inwestować. Moim zdaniem już niedługo możemy spodziewać się wysypu nowych inicjatyw i przedsiębiorstw, które zapełnią nowopowstałe nisze.
Najgłośniejszym projektem łączącym Polskę i Chiny jest Inicjatywa „Pasa i Szlaku”. Jak według Ciebie wygląda przyszłość tego projektu?
Pandemia pokazała, że konieczna jest dywersyfikacja metod transportu. Inicjatywa „Pasa i Szlaku, zakładająca między innymi rozwój kolejowych połączeń między Chinami a Europą, tylko nabrała przez to rozpędu. Większość ładunków na trasie Chiny-Unia Europejska już teraz trafia do wspólnoty przez przejście graniczne w Terespolu. Kluczowym dla Polski byłby rozwój infrastruktury i usług logistyczno-transportowych, aby przestać być tylko krajem tranzytowym, ale też brać udział w rozsyłaniu ładunków po całej Unii.
Czego życzyć – Tobie i Izbie – w nadchodzącym 12 lutego Roku Bawoła?
Mamy ambitne plany rozwoju, liczymy na to, że uda się nawiązać współpracę z wieloma nowymi podmiotami. Kluczowe jest jednak zwalczenie pandemii i powrót do normalności – zarówno w życiu prywatnym, jak i w biznesie. Sobie, członkom Izby, a także wszystkim Państwu, życzę więc przede wszystkim zdrowia!
Aktualności
31 października 2024
Aktualności
20 maja 2024
Aktualności
17 listopada 2023
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!
Kontakt